Jak vybírat pejska
Než si pořídíte psa, měli byste vědět:
Odkud si psa nikdy NEpořídím:
Pokud ho chci psa do rodiny tak ve „velkochovné stanici na výrobu štěňat“, těžko může tento množitel dát štěňatům tolik času, kolik je v době imprintingu - t.j. vtiskávání - potřeba (toto neplatí u psů do služby, u kterých se nebude vyžadovat přátelský kontakt s lidmi), pamatujte, že nesocializovaný plašan vám celkově nebude k ničemu.
Od chovatele, který na mne dělá dojem, že se chce štěňat za každou cenu zbavit a rychle hýbe s cenou směrem dolů.
Od člověka, který je zlý na mámu štěňat nebo dokonce i na štěňata, pozor na tyto chudáčky:
Také vybírám s citem, ale především rozumem , tato štěňata budou totiž vůči lidem bázlivá, chudáček štěňátko udělá při laickém výběru chudákem i jeho pána!
Pokud chci psa do bytu, vynechám chovatele, jež má fenku se štěňaty ustájenou v hrozném nepořádku, leda bych měl opravdu moře času na výchovu k čistotnosti.
Je-li matka štěňat bázlivá nebo naopak agresivní, negenetickou cestou zdědí potomci toto chování také. Ani u psů s rodokmenem není zaručeno, že bude mít štěně dobrou povahu. Chovatelství je v dnešní době více zaměřeno na hezké chlupy, ne na povahu a zdraví psů. Nebudí-li ve vás matka štěněte dojem naprosto vyrovnané povahy, je lekavá nebo agresivní, najděte si raději jiný chov.
Psa nebo fenku?
Pes-samec od přírody hlídá celou smečku – rodinu, kdežto fenka především jejího vůdce. Pokud se však neudělají chyby ve výchově. Fenka hárá dvakrát do roka, kdežto kolem psa hárají fenky celý rok.
Pes samec bude s paničkou spolupracovat lépe, fenka zase s páníčkem, protože mnozí psi ještě respektují zákon přírody v párování. Pes vám na rozdíl od fenky označkuje všechny thůje.
Křížence nebo psa s průkazem původu?
PP vám zajišťuje jistotu, že si kupujete to plemeno psa, které žádáte. Za psa bez PP nezaplatím, v útulcích jsou skoro zadarmo a jen by se podporovalo množení v už tak přesyceném trhu se psy.
Kříženci z útulku bývají často odolnější proti nemocem a mnozí jsou i chytřejší
Před nákupem čistokrevného psa s PP je lepší se poradit s někým z klubu tohoto plemene, který vám řekne, na co si dávat pozor a kde pořídíte nejlépe (bohužel výjimky potvrzují pravidlo…, i chovatelství je totiž „byznys“)
Štěně nebo dospělého psa?
Štěně vyžaduje spoustu času a jen zkušený pejskař pozná, co z něho vyroste, štěně také zcela jistě nebude hned hlídat. Dospělý pes má zase za sebou něco, co se dosud naučil, nebo také právě nenaučil. Štěně se vychovává dvakrát. Jednou ve štěněcím věku, potom znovu v pubertě.
Hladkosrstého nebo dlouhosrstého?
Určitě by dalmatin nebyl spokojený v zimě na dvorku, ale pozor: krátká srst se z koberce uklízí daleko hůř, jelikož se zapichuje do veškerého textilu, dobrman totiž také líná.
Pozor na „hezké chlupy“, to psa povahově vhodným pro vás nedělá!
Dogu, rotwailera nebo jezevčíka?
Především se nenechte unést módním trendem. Každý pes byl v počátcích chován k určitému účelu, o kterém je nutno se poradit.
Jezevčík je sice malý, ale má tvrdou hlavu, jinak by s divočákem v lese asi nehnul, na rozdíl od dogy, která má v genech neubližovat slabším.
Člověk by si měl pořídit takového psa, kterého zvládne zvednout na veterinární stůl.
Chcete konkrétní plemeno?
O každém psu se všude dočtete jen samou chválu, jak jsou úžasní, že všichni jsou vhodní k dětem a mazlíci, někdy i to, že se nemusí cvičit. Jenže... Pokud si nechcete "naběhnout" a být později nemile překvapeni skutečnou povahou, nehledejte na vámi vybrané plemeno chválu, ale naopak veškeré pomluvy. Ty jsou pravdivější a řeknou vám, jaké dané plemeno skutečně je.
Pamatujte, že plemena z dalekých zemí původu se chovají a myslí tak, jak se chovají a myslí lidé, mezi kterými generace žijí. Například thajský ridžbek nebyl v Thajsku vychován, aby mohl do postele a byl mazlíkem rodiny, jejich adaptace v Čechách je pro ně natolik náročná, že se z nich stávají psi bázliví nebo agresivní vůči svému majiteli, protože adaptaci pro naše podmínky nezvládají.
Klidného nebo temperamentního?
Pokud nejste striktně důslední, těžko se domluvíte s dominantním psem, který už jako štěně kouše svou mámu.
Stejně tak, jste-li více v práci než doma, neuspějete s hyperaktivním loveckým psem, který vám bude v bytě všechno ničit.
Kupujete psa pro otce nebo někoho druhého?
Povahově byste si měli se psem vyhovovat, proto ho má vybírat ten, kdo s ním bude žít. Chybou je právě vybírat psa pro někoho jiného. Často pak obdarovaný zjistí, že na psa vybraného vámi nestačí a problém je na světě.
Závěrem mohu jen dodat:
Raději navštivte několik chovatelů, než si domů přinesete problém zhruba na 15 let.
Cena za nákup psa je ta nejnižší položka v životě psa, proto zde nešetřete, ale nenechte se zase napálit, že je pes sedmé štěně z vrhu, proto nemá rodokmen, za osm tisíc by vám třeba mohl vyrůst z bígla trikolórní hladkosrstý "skoroovčák"
čím exkluzivnější plemeno psa, "kterých tu moc není", si pořídíte, tím více překvapení v jeho povahových vlastnostech vás čeká!
Pokud si nevíte rady, nechte si poradit od profesionálního chovatele, ne od souseda, "který toho také hodně ví o psech"…
Jsem autorem několika knižních publikací z mé praxe
První kniha mi vyšla v r. 2008. Druhá v r. 2010, třetí vydali v r. 2011
v r. 2009 jsem vydal DVD a doplnil první z knih o praktické ukázky.
Nová reedice první knihy vyšla v r. 2016, podrobnosti zde.
Nová reedice první knihy vyšla v r. 2016, podrobnosti zde.
V těchto knihách najdete mnoho odpovědí na otázky ohledně srozumitelné komunikace se psy.